Wycieczka do Bałtowa

Dnia 19 czerwca 2010 roku najmłodsi uczestnicy zajęć przyrodniczych organizowanych w ramach projektu „Mali, ale wielcy umysłem – oddolna inicjatywa edukacyjna mieszkańców wsi Bistuszowa i Uniszowa” byli na wycieczce w Bałtowie.
Wyjazd finansowany by ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Opiekunami dzieci były panie: Beata Wojtanowska i Urszula Gogola. Zanim jednak dzieci dojechały do Bałtowa po drodze zwiedziły kopalnię krzemienia
pasiastego w Krzemionkach Opatowskich koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Wyrobiska uczniowie oglądali specjalną podziemną trasą turystyczną.
W Bałtowie czekało na dzieciaków wiele atrakcji. Najpierw zwiedzili Zwierzyniec dolny i górny. Zwierzyniec dolny zwiedza się pieszo, gdzie można zobaczyć: różnego rodzaju ptactwo egzotyczne, kangury, kozy, mary patagońskie, papugi, szopy pracze, wiewiórki, żurawie koroniaste, ostronosy, skunksy, gęsi, kaczki, płaskonosy, ibisy czczone i wiele innych. Natomiast Zwierzyniec górny zwiedza się z przewodnikiem. Uczniowie zobaczyli tu majestatyczne jelenie Dybowskiego, pełne gracji i wdzięku daniele, ciekawskie i energiczne muflony, dostojne stado bydła szkockiego oraz kozice śruborogie, alpejskie i górskie, alpaki, lamy, owce, koniki polskie czy zabawne osły – można je obserwować w naturalnym środowisku, niemal na wyciągnięcie ręki. Bałtowskie safari zwiedzali podróżując specjalnie do tego celu zaadoptowanym „amerykańskim schoolbusem”, który zapewnia w ten sposób bezpieczeństwo obcowania z tymi pięknymi, ale wciąż dzikimi zwierzętami.
Na zakończenie wycieczki czekał na nich upragniony park dinozaurów – Jurapark. Podczas przejścia przez kolejne okresy ery paleozoicznej witały uczniów rekonstrukcje dinozaurów. Ścieżka kończy się wejściem do Muzeum Jurajskiego.
Na najmłodszych zwiedzających czekał bogato wyposażony plac zabaw. Oprócz huśtawek, drabinek, karuzel i zjeżdżalni mogły pobawić się w paleontologa odkopując szkielet ogromnego drapieżnego tyranozaura. Największym powodzeniem wśród dzieci cieszyła się jednak konstrukcja linowa rozpięta na słupach przypominająca pajęczą sieć.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.