NOWA HALA SPORTOWA PRZY SZKOLE W BISTUSZOWEJ

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym w serwisie tarnowska.tv: Na nowy rok szkolny nowa hala sportowa. Uczniowie z Bistuszowej i Uniszowej nie będą musieli dojeżdżać na lekcje wychowania fizycznego

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym w serwisie tarnowska.tv: Na nowy rok szkolny nowa hala sportowa. Uczniowie z Bistuszowej i Uniszowej nie będą musieli dojeżdżać na lekcje wychowania fizycznego

Święto niepodległości 11/XI/2020

Film Instytutu Pamięci Narodowej: Gra o niepodległość. Dostępny w serwisie youtube: link do filmu

Film Instytutu Pamięci Narodowej: Gra o niepodległość. Dostępny w serwisie youtube: link do filmu

100 Urodziny Płk. Jerzego Pertkiewicza

25 lutego 2020 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Bistuszowej miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej płk Jerzego Pertkiewicza, naszego przyjaciela oraz przewodnika, który był inicjatorem nadania naszej placówce imienia Oddziału Regina II Armii Krajowej (...)

PATRIOTYCZNA WYCIECZKA DO WARSZAWY

Z inicjatywy Centrum Myśli Patriotycznej w Bistuszowej, w dniach 16 – 17 listopada 2019r zorganizowana została wycieczka patriotyczna do Warszawy (...)

I PIKNIK PATRIOTYCZNY W BISTUSZOWEJ

W niedzielne popołudnie 29 września Centrum Myśli Patriotycznej, powołane przez Stowarzyszenie Bistuszowian i Uniszowian, zorganizowało na placu szkolnym w Bistuszowej

KONCERT PATRIOTYCZNO - RELIGIJNY W BISTUSZOWEJ

Lata 2018 – 2020 to lata wielkich rocznic narodowych. W roku 2018 obchodziliśmy 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Obecny rok 2019 jest Rokiem Powstań Śląskich. Świętujemy również 450 – lecie zawarcia Uni Lubelskiej. Z kolei w 2020 roku obchodzić będziemy 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej. W duchu tego narodowego świętowania Stowarzyszenie Bistuszowian i Uniszowian zorganizowało w niedzielę 12 maja koncert patriotyczno – religijny w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego pod kierunkiem Pana Rafała Sokulskiego.

POŚWIĘCENIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ W BISTUSZOWEJ

23 maja 2018r. miała miejsce w Bistuszowej, podniosła uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy, upamiętniającej bohaterską śmierć, pięciu żołnierzy Oddziału Regina II Armii Krajowej.
Tutejsza Szkoła Podstawowa od 2015 roku nosi imię Oddziału Regina II AK.

BISTUSZOWSKA SZKOŁA GOŚCIŁA SENIORÓW

20 stycznia, z okazji Dnia Babci i Dziadka, w auli Publicznej Szkoły Podstawowej w Bistuszowej zgromadzili się jak co roku seniorzy z naszych miejscowości, Obecni też byli dziadkowie i babcie naszych uczniów, mieszkający w innych miejscowościach i gminach.

WIECZORNICA PATRIOTYCZNA

28 listopada 2018 społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Oddziału Regina II AK w Bistuszowej świętowała 100- lecie odzyskania niepodległości oraz powstania Związku Harcerstwa Polskiego, którego wartości takie jak : Bóg, Honor, Ojczyzna są obecnie pielęgnowane przez drużynę harcerską działającą przy tutejszej szkole.

WIECZORNICA PATRIOTYCZNA

24 listopada 2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Bistuszowej, odbyła się Patriotyczna Wieczornica, upamiętniająca żołnierzy Armii Krajowej w tym żołnierzy Oddziału Regina II, który jest patronem szkoły. Mottem wieczornicy były słowa ,,Polska wierzy i walczy.

X KOLĘDOWANIE Z JANEM PAWŁEM II

26 stycznia Zarząd Stowarzyszenia Bistuszowian i Uniszowian wraz z nauczycielami Publicznej Szkoły Podstawowej im. Oddziału Regina II AK w Bistuszowej, uczestniczył w Krakowie w X Kolędowaniu z Janem Pawłem II. Koncert, zatytułowany ,, Śpiewajmy i grajmy MU”, odbył się w przepięknej sali Centrum Kongresowego ICE Kraków. Jego organizatorami byli Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

MIEJSCE PAMIĘCI W RYGLICACH

W niedzielę 21 października 2018 r. w Ryglicach miały miejsce uroczystości religijno – patriotyczne zorganizowane przez tutejszą parafię. O godz. 15 w kościele pw. Św Katarzyny, sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem kś. biskupa Leszka Leszkiewicza. Po Mszy nastąpił przemarsz na plac dawnej świątyni, gdzie dokonano poświęcenia, nowo powstałego, okazałego Miejsca Pamięci.

W DĄBRACH UCZCZONO PAMIĘĆ POLEGŁYCH PARTYZANTÓW AK

14 pazdziernika 2018 r. w przysiółku Dąbry w miejscowości Rzepiennik Strzyżewski z okazji 74 Rocznicy Akcji ,, Burza” i tragicznej śmierci żołnierzy oddziału REGINA II, Batalionu ,,Barbara” 16 Pułku Piechoty Armii Krajowej, odbyły się uroczystości religijno – patriotyczne upamiętniające poległych partyzantów. Na cmentarzu wojskowym odprawiona została Msza Św. po której odczytano Apel Poległych...

PATRIOTYCZNA WYCIECZKA DO WADOWIC I KRAKOWA

4 listopada 2017r. mieszkańcy Bistuszowej i Uniszowej udali się na jednodniową wycieczkę autokarową śladami Wielkich Polaków do Wadowic i Krakowa. Wycieczka wchodziła w cykl przedsięwzięć patriotycznych, mających na celu wzrost świadomości historycznej i obywatelskiej naszych mieszkańców, realizowanych z projektu zatytułowanego ,,Bistuszowa pamięta o swoich bohaterach”.

25 września na Jamnej odbyły się uroczystości patriotyczno- religijne upamiętniające 72 rocznicę pacyfikacji Jamnej i partyzanckiej bitwy Batalionu Barbara 16.Pułku Piechoty. W obchodach uczestniczyła delegacja Publicznej Szkoły Podstawowej im. Oddziału Regina II AK w Bistuszowej oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Bistuszowian i Uniszowian. Uroczystość rozpoczęła się pod pomnikiem poległych podczas pacyfikacji Jamnej, gdzie odśpiewano hymn państwowy. Następnie […]

Uroczystości patriotyczne na Jamnej
SZKOŁA W BISTUSZOWEJ MA SWOJEGO PATRONA

21 września Publiczna Szkoła Podstawowa w Bistuszowej otrzymała sztandar oraz imię Oddziału Regina II Armii Krajowej. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Rozpoczęła ją Msza Św. polowa, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. dr Piotra Gajdy – kapelana Światowego Związku Żołnierzy AK.

Koncert Noworoczny w Bistuszowej

W sobotę 2 stycznia w obiekcie szkolno-wiejskim w Bistuszowej odbył się koncert świąteczno-noworoczny zatytułowany „Wyśpiewują chwałę Bogu żywioły’’. Piękne polskie kolędy i pastorałki zaprezentował , licznie zgromadzonym mieszkańcom, zespół z Ośrodka Kultury w Ryglicach pod kierunkiem pani Justyny Pieniądz.

previous arrow
next arrow
Slider

Stowarzyszenie Bistuszowian i Uniszowian » Historia

Historia Bistuszowej


Bistuszowa to miejscowość położona na północnym krańcu Pogórza Ciężkowickiego, najdalej na północ wysuniętej części Karpat, na trasie z Tuchowa do Ryglic. Południowa jej część (tzw. Podlesie) należy do Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. Początki miejscowości sięgają czasów, kiedy królowa Judyta, druga żona Władysława Hermana, podarowała ją jako ziemie przyległe do Tuchowa, benedyktynom tynieckim. Nazwa pochodzi z języka germańskiego „bist us”, oznacza „na wyżynie” (wzniesieniu), być może dlatego, że znaczna jej część położona jest na dwóch przeciwległych wzgórzach. Dalsza część nazwy (-owa) odnosi się do określenia, iż były to ziemie królewskie z nadania, w tym czasie prawdopodobnie jeszcze niezamieszkane, pokryte bujną puszczą, której pozostałości do dziś można jeszcze zobaczyć na terenie Parku Krajobrazowego. Z czasem sama nazwa ewoluowała ulegając zmianie i wpływowi lokalnemu, w roku 1596 w księgach parafii Ryglice pojawia się zapis: Biestwieszowa (Bistuszowa). Wśród słynnych postaci należy wspomnieć Michała Witalisa, który uratował rodzinę Bosowskich od śmierci w czasie powstania chłopskiego, póżniej pełnił funkcję wójta, a następnie został posłem Koła Polskiego Sejmu Wiedeńskiego, na długo wcześniej przed Witosem. Wśród jego zasług można wymienić, iż to dzięki niemu przedłużono linię kolejową z Tarnowa do Tuchowa, a później dalej w stronę Stróż. Zmarł w 1888 roku.
Kalendarium:

 1. koniec XI. w. – wieś prawdopodobnie pojawia się wśród miejscowości nadanych przez królową Judytę (drugą żonę Władysława Hermana, wdowę po królu Węgierskim Salomonie) Benedyktynom Tynieckim.
 2. 1228 – w sfałszowanym dokumencie Leszka Czarnego wśród posiadłości klasztoru tynieckiego, wymieniona jest wieś Bezdechowicze.
 3. XIV w. – Benedyktyni Tynieccy tracą wieś na rzecz króla
 4. 1407 – wieś szlacheckiej Bestwossowa, włascicielem jest Mikołaj z Burzyna
 5. XV w. – przez Bistuszową prowadzi trakt Tuchów – Jodłowa i dalej doliną Wisłoki
 6. XVI w. – miejscowość w ziemi krakowskiej, w powiecie bieckim
 7. 1664 – wieś należy do ryglickiej parafii św. Katarzyny. Z Bistuszowej do komunii wielkanocnej przystąpiło 85 osób.
 8. 2 poł. XVII w. – budowa murowanego dworu
 9. 1846 – wójtem wsi należącej do Bossowskich był Michał Witalis – 19-letni stolarz, powszechnie ceniony i lubiany. Dwukrotnie został wybrany na posła do sejmu wiedeńskiego. Zmarł 20 marca 1888 r.; jego mogiła znajduje się na cmentarzu w Ryglicach.
 10. 1880 – właścicielem jest Richter.
 11. 1906 – założenie szkoły 1-klasowej
 12. 24.12.1941 – na terenie Bistuszowej, Ryglic i Uniszowej stoczono zaciętą bitwę pomiędzy wojskami rosyjskimi i austriackimi

Historia Uniszowej


Uniszowa to miejscowość położona na Pogórzu Ciężkowickim, nad potokiem Szwedka i Potokiem Uniszowskim, położona na zachód od Ryglic. Od zachodu Uniszowa graniczy z Bistuszową, od północy z Zalasową, od wschodu z Ryglicami, a od południa z Jodłówką Tuchowską w gminie Tuchów. Nazwa wsi jest formą dzierżawczą od nazwy osobowej Uniesz (Uniesław). Można przypuszczać, że Judyta nadała klasztorowi w Tuchowie wieś z łac. Uniechowici z kmieciem Unochem. Pierwsza pewna wiadomość o Uniszowej pochodzi z roku 1389. Wystąpił wówczas przed sądem ziemskim Mikosz Uneschowicz, a więc wieś ta miała pierwotną nazwę Unieszowice. Uwzględniając tę formę oraz pomijane przez językoznawców zapisy Uniszowej jako Unoszow, Unosza można całkiem śmiało przyjąć, że królowa Judyta nadała Benedyktynom także wieś Unieszowice zwaną obecnie Uniszową. Uniszowa jest wsią założoną w 1 poł. lub poł.XI. Pierwotnie należała do Benedyktynów Tynieckich. Wzmianka o osadzie jest zawarta w dokumencie kardynała Idziego, biskupa tuskulańskiego i legata papieża Kaliksta II, który pochodzi z 1105 r. W myśl tego dokumentu klasztor tyniecki otrzymał od królowej Judyty, drugiej żony księcia Władysława Hermana, wdowy po królu węgierskim Salomonie szereg posiadłości między Wisłoką, Białą i Dunajcem, do których należała również Uniszowa – jako Unieszowice. Uniszowa należała do Benedyktynów Tynieckich do roku 1407, potem przeszła w ręce szlacheckie. W XIV w. była już królewszczyzną. Zapewne lokowano ją na prawie polskim i prawdopodobnie dopiero w XIV w. Przeniesiona została na prawo niemieckie. Osią układu osadniczego wsi był ciek wodny potoku Szwedka, a zagrody utworzyły wzdłuż niego łańcuchówkę. W północnej i południowej części miejscowości powstały w czasach późniejszych rozproszone zagrody przysiółkowe. Osią komunikacyjną obszaru wsi jest średniowieczny trakt, droga z Tuchowa przez Bistuszową, Ryglice, Joniny i Kowalowy do Jodłowej i dalej w dolinę Wisłoki. W środkowej części wsi, po północnej stronie potoku Szwedka położony jest zespół podworski z budynkiem dworu z 1888 r. i pozostałościami parku z końca XIX w. Wartościowymi elementami krajobrazu kulturowego wsi są kapliczki i figury przydrożne.
Kalendarium:

 1. 1389 – przed sądem ziemskim wystąpił Mikosz de Uneschowicz. Jest to pierwsza pewna wiadomość o wsi.
 2. 1430 – część Uniszowej od Paszka z Kielanowic kupuje Mikołaj z Burzyna.
 3. 1581 – miejscowość należy do Jana Kielanowskiego i wchodzi w skład parafii w Ryglicach.
 4. 1664 – do komunii wielkanocnej w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny w Ryglicach przystąpiło z Uniszowej 95 osób.
 5. 1740 – potwierdzona przynależność wsi do parafii w Ryglicach.
 6. 1866 – wybudowanie przez mieszkańców Uniszowej, Jonin i Ryglic wspólnym nakładem środków szkoły 2-klasowej w Ryglicach.
 7. 1880 – właścicielem jest Franciszek Zabecki. Wieś liczy 311 mieszkańców.
 8. 1888 – wybudowanie murowanego dworu.
 9. ok. 1890 – miejscowość należy do Franciszka Zabeckiego. Folwark Kozłówek jest własnością funduszu religijnego.
 10. k. XIX w. – założenie parku krajobrazowego w otoczeniu dworu.
 11. 24.12.1914 – bitwa pomiędzy wojskami rosyjskimi a austriackimi na terenie wsi.
 12. 12.07.1943 – zamordowanie przez Niemców przy drodze w Uniszowej ks. Romana Ulatowskiego z Tuchowa
 13. 01.01.1999 – Uniszowa to wieś w gminie Ryglice, powiecie tarnowskim, województwie małopolskim