I PIKNIK PATRIOTYCZNY W BISTUSZOWEJ

W niedzielne popołudnie 29 września Centrum Myśli Patriotycznej, powołane przez Stowarzyszenie Bistuszowian i Uniszowian, zorganizowało na placu szkolnym w Bistuszowej, I Piknik Patriotyczny.

Uroczystość rozpoczęła się  odśpiewaniem  hymnu państwowego i wciągnięciem flagi państwowej na maszt. Licznie zebrani  mieszkańcy Gminy Ryglice ale także Tuchowa, wysłuchali bardzo ciekawy wykład przedstawiciela IPN z Krakowa na temat wojny obronnej 1939 roku.

Sanktuaryjna Orkiestra Dęta z Tuchowa, wykonała koncert pieśni patriotycznych w czasie którego zagrała m.in. takie utwory jak: Rota, Wierzby płaczące czy Pierwsza kadrowa. Niezwykle wzruszający był koncert zespołu wokalno – instrumentalnego. Mogliśmy wysłuchać takich utworów jak: Wolność, Ostatni list, Mury czy Pytasz mnie. Na uczestników pikniku czekały wystawy z eksponatami z okresu  I i II wojny światowej, wystawy fotograficzne oraz stoisko z książkami, czasopismami i upominkami patriotycznymi. Jak na piknik patriotyczny przystało była kuchnia polowa z wojskową grochówką.

Wśród  gości pikniku byli m.in. Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn, Przewodniczący Rady Marek Dudowicz, kś. proboszcz Franciszek Kuczek, o. Kazimierz Pelczarski, redemptorysta, Zygmunt Pertkiewicz,syn płk Jerzego Pertkiewicza oraz płk. Edmund Tyszka. Słoneczna pogoda, piękna ,chwilami wzruszająca, patriotyczna muzyka oraz sympatyczni ludzie sprawiły, że była to wielka patriotyczna uczta.